Drobečková navigace

O nás > Konference Na hraně > Workshopy a přednášky

konference na hrane.jpg

přednášky

Kritéria pro výběr vhodných náhradních rodičů, proces posuzování a doprovázení

Mgr. Cyril Zákora (Spolek PRIDE-CZ)

Zvládnutí procesu transformace z ústavní péče do péče rodinného typu na Slovensku

Mgr. Marek Roháček (Návrat SK)

 obrazek na web (1).JPG

workshopy

1.

Specifika příbuzenské pěstounské péče

Bc. Markéta Švejdová (Letní dům), Mgr. Lucie Salačová

V příspěvku se podrobněji podíváme na specifika vzdělávání pěstounů – příbuzných a seznámíme účastníky s nejdůležitějšími tématy, o kterých by se pěstouni - příbuzní měli dozvídat co nejdříve (nejlépe ještě před přijetím příbuzného dítěte do pěstounské péče). 

2.

Situace odebrání dítěte z rodiny - jak to dělat nejlépe?

Mgr. Jana Hrazdilová (Letní dům), Mgr. Petra Reiserová (Letní dům), host

Odebrání dítěte je akt, který může být pro dítě i rodiče velmi náročný a traumatizující. Jak dělat odebrání, aby bylo pro dítě co nejvíce šetrné a srozumitelné? Chceme sdílet příklady dobré praxe a mluvit o aspektech, které mohou dobrou praxi významně podpořit. V rámci práva dítěte na informovanost hledáme možnosti "připraveného odebrání", cesty, jak jej prakticky realizovat, jaká mohou být jeho úskalí a co k připravenému odebrání potřebujeme, aby skutečně šlo dělat.

3.

Mladý člověk s dlouhodobou potřebou podpory: Když k vyrůstání v ústavní péči přibude ještě další znevýhodnění

Mgr. Jana Smolíková (Letní dům), host

Budeme mluvit o mladých lidech, kteří nějakou část svého dětství a dospívání strávili v ústavní péči a k tomu mají oproti svým vrstevníkům problémy s pozorností, jsou pomalejší, nebo třeba některým věcem hůře rozumí. Občas jejich diagnóza zní „lehká mentální retardace“.

Co všechno tito lidé potřebují k tomu, aby mohli vstoupit do samostatného života? Co potřebují, aby byl jejich život naplněný? Je na ně sociální systém připraven?

Pojďme na toto téma diskutovat a vzájemně se obohatit o naše zkušenosti s touto cílovou skupinou.

DSC00060.JPG

4.

Pradávné místo bezpečí 

Mgr. Lucie Kokrdová (Letní dům), Jiří Kokrda (Anima)

Workshop nabídne chvíli pro zastavení, imaginaci a relaxaci… Budeme společně hledat bezpečná místa v našich životech. Vstoupíme spolu do „chýšky“, do místa, které se 20 let otevírá v Letním domě dětem i dospělým a nabízí návrat na počátek, náruč, podporu, ochranu, okouzlení.

5.

Trojstranná spolupráce = týmová spolupráce?

Jana Hrazdilová (Letní dům), Mgr. Petra Reiserová (Letní dům), Mgr. Marek Roháček (Návrat SK)

Na změně situace klienta se většinou podílí tři (a více) stran - klient, klíčový pracovník služby a třetí strana (OSPOD, škola, dětský domov, pěstounská rodina – záleží vždy na perspektivě). Jak nejlépe přistupovat k těmto troj(a více)stranným spolupracím, aby vedly k dosažení cíle? Lze u těchto typů spoluprací udržet představu týmové spolupráce? Chtěli bychom se zaměřit na trojstrannou spolupráci, kde klientem je rodina a dítě v této rodině je ohroženo. Odrazovým můstkem nám bude individuální plán ochrany dítěte a jeho užitečnost při realizaci trojstranné spolupráce, neopomeneme ale mnohé další faktory mající vliv na utváření týmové spolupráce.

6.

Životní příběh a témata dítěte v práci s kartami

Mgr. Anna Víšková (Letní dům), Mgr. Markéta Pekárková (Letní dům)

Jak a proč pomoci dítěti  vyjádřit co prožívá? Porozumět tomu odkud pochází a kdo je? Sdílení zkušeností. Tvořivá práce se sadou karet, která vám pomůže  pracovat s dítětem v aktuální situaci. Ve workshopu si vyzkoušíte práci za sebe nebo zvoleného klienta.

7.

Rodinná konference v praxi

Mgr. Cyril Zákora (Trialog)

Relativně nový přístup v práci s rodinou v systému SPOD si v České republice pomalu hledá svou cestu k potřebným rodinám. Na workshopu se zastavíme u teorie, ale zejména se zaměříme na zkušenosti z praxe pořádání rodinných konferencí a na Vaše otazníky s rodinnou konferencí spojené.

Česky English

 

Přihlašte se k odběru
novinek z Letního domu

http://www.darujspravne.cz/seznam-organizaci/proj_367/

clensky-crdm-banner.gif

banner2-180x50.png

bile logo clenstvi AVPO.jpg

stažený soubor.jpg

patička Letní dům