Drobečková navigace

O nás > Služby a aktivity > Pěstounům > Videotrénink interakcí

Videotrénink interakcí®

Videotrénink interakcí® (VTI) je metoda používaná k podpoře komunikace. Své místo má například v situacích, kdy:

  • se vám zdá, že s dítětem nemáte dobrý kontakt, že si spolu nerozumíte
  • máte pocit, že si dítě „dělá, co chce“ a vám se nedaří ho vést
  • si nejste jist(-á), že dítě vychováváte správně
  • dítě obtížně navazuje kontakt a vy hledáte, jak mu pomoci
  • hledáte cesty, jak dítě podpořit v jeho vývoji

Videotrenér (školený terapeut) spolupracuje hlavně s osobou zodpovědnou za výchovu a vedení dítěte, tedy například s rodičem či pěstounem. S těmi také domlouvá cíl společné práce.

Terapie pomocí videotréninku interakcí® má tento cyklus:

1.      Natáčení – videotrenér domlouvá s klientem, jakou situaci by bylo užitečné zmapovat z hlediska vzájemné interakce mezi rodičem/pěstounem a dítětem/dětmi. Tyto situace se řídí také věkem dítěte - obvykle se jedná např. o hru, běžnou péči o dítě, společné jídlo, společné plánování apod.  Poté natáčí krátký, zhruba desetiminutový videozáznam takové interakce.

2.      Analýza – videotrenér na natočeném záznamu hledá takové momenty, které by mohly být klientovi užitečné vzhledem k jeho cíli. Jde především o momenty, kdy se komunikace s dítětem daří, kdy rodič/pěstoun dítě podporuje, někdy také o takové momenty, ze kterých je srozumitelné, proč potíž popisovaná klientem vzniká.

3.      Rozhovor – nad těmito vybranými momenty videotrenér vede rozhovor s rodiči/pěstouny, někdy lze po dohodě k rozboru přizvat i větší dítě. Společně přemýšlejí, jak existující dobré momenty využít i v situacích, se kterými si rodiče/pěstouni ještě neví rady. Společný rozhovor tak poskytuje příležitost hledat si své vlastní cesty k řešení obtížných situací. Klienti bývají často překvapeni, co všechno již zvládají, čím dobrý kontakt s dítětem vytvářejí a jak málo stačí k tomu, aby se jim podařilo ho uskutečnit. Po rozhovoru si rodiče/pěstouni stanovují drobný úkol – komunikační prvek, který se pokusí zapojit do běžné interakce s dítětem. Na ten se pak s videotrenérem zaměří při příštím natáčení.

Tento cyklus (natáčení, analýza, rozhovor) se opakuje, střídají se návštěvy v rodině zaměřené na natáčení a na rozhovory nad nahrávkou. Průběžně videotrenér s rodiči/pěstouny vyhodnocuje, jak se společně blíží stanovenému cíli. Dá se říci, že jde o krátkodobou formu terapie, která trvá v průměru od 2 do 6 měsíců. Délku terapie ovlivňuje závažnost problému, to, jak dlouho již problém trvá a zejména ochota rodiny ke spolupráci. Obvyklý počet cyklů VTI se pohybuje mezi 3 a 7. 

Videozáznamy jsou samozřejmě využívány jen pro práci v rodině. Žádné další osoby je bez výslovného souhlasu klientů nemohou vidět. Cena jednoho cyklu VTI je 1500,- Kč (zahrnuje návštěvu v rodině s natáčením videozáznamu komunikace, analýzu záznamu a rozhovor s rodiči/pěstouny nad videozáznamem). 

 

Česky English

 

Přihlašte se k odběru
novinek z Letního domu

http://www.darujspravne.cz/seznam-organizaci/proj_367/

clensky-crdm-banner.gif

banner2-180x50.png

bile logo clenstvi AVPO.jpg

stažený soubor.jpg

patička Letní dům