Drobečková navigace

O nás > Služby a aktivity > Dětem > Pobyty v tréninkovém bytě

Pobyty v tréninkovém bytě

 

Tréninkový byt

Pobyty v tréninkovém bytě nabízí každý školní rok dvěma šestičlenným skupinám dospívajících dětí ze spolupracujících dětským domovů ve věku 15 - 18 let vyzkoušet si nanečisto, ale na vlastní kůži, jaký bude život po odchodu z dětského domova.

Mladí se do projektu hlásí samostatně, na jeho začátku mapujeme jejich znalosti a dovednosti, ale také potřeby a představy. Pobyty vede stálá dvojice pracovníků, považujeme za přínosné učení v prostředí města, kdy mohou být pracovníci mladým lidem v náročných situacích oporou a průvodcem.

 

 

 

Témata

V průběhu 5 víkendových pobytů se v pronajatém bytě v centru Prahy za asistence sociálních pracovníků učí mladí orientaci ve městě, společně plánují rozpočet víkendu, nakupují, vaří a starají se o pronajatý byt. Učí se také vycházet spolu v rámci skupiny a dodržovat dospělejší pravidla. V průběhu ročního projektu se zvyšuje i jejich samostatnost a zodpovědnost.

Dospívající na pobytech procházejí praktickou formou témata, která budou muset řešit po odchodu z dětského domova - jak se hospodaří s penězi, hledá bydlení, práce, jak se řeší životní těžkosti apod.

Vše si na vlastní kůži vyzkouší, musí komunikovat s cizími lidmi v bankách, na pracovním pohovoru, v restauracích, apod. Musí být schopni komplexně vyřešit nejrůznější životní situace, vyhledat informace a zorientovat se v nich.

Velkým tématem je jejich samostatný odchodový plán, vytvářejí si varianty, jak by mohl jejich odchod proběhnout, pro některé je to vůbec poprvé, co se tímto směrem zamýšlí.

Naším cílem je na pobytech vytvářet atmosféru přijetí, vzájemného respektu a bezpečí. Důležitá je pro nás přítomnost pravidel na pobytech, dobrovolnost zapojení do programu a  vzhledem k cílové skupině pak i převzetí odpovědnosti za plnění některých závazků a úkolů. Na pobyty zveme mladé lidi, kteří programem prošli a již opustili dětský domov.

 

Volný čas a vztahy

Velkou oblastí, kterou musí mladí po odchodu řešit je, jak si samostatně a aktivně zorganizovat volný čas. V rámci pobytů mohou vyzkoušet zcela nové aktivity, které si sami organizují, domlouvají a platí ze společného omezeného rozpočtu.

Tématem na pobytech jsou také rizikové chování a vztahy s ostatními lidmi.

Z pobytů odchází mladí vybaveni praktickými zkušenostmi, zážitky a také informacemi, které si odnáší v pobytových deskách, které si sami vytvářeli v průběhu celého ročního běhu.

Pobyty a aktivity pro děti a mladé lidi se nám díky politice České republiky a nastaveným prioritám daří financovat čím dál hůře. Aktivity musíme často krátit. Přitom dětí v dětských domovech zatím neubývá. Zaujali Vás naše aktivity? Máte zájem je podpořit? Zapojte se.

Česky English

 

Přihlašte se k odběru
novinek z Letního domu

http://www.darujspravne.cz/seznam-organizaci/proj_367/

clensky-crdm-banner.gif

banner2-180x50.png

bile logo clenstvi AVPO.jpg

stažený soubor.jpg

patička Letní dům