Drobečková navigace

O nás > Novinky > Už po dvacáté.

Už po dvacáté.Herec Petr Vacek na dvacátou "Andělskou", jak se jí mezi lidmi spojenými prací pro dětský domov v Krompachu říká, dorazil až v sobotu k poledni s Janem Bártou. Však už na něj čekala práce a nezastavil se do pozdních večerních hodin, kdy se opět s ředitelem Letního domu vracel do Prahy.

Má to ale Letní dům štěstí, že má takového patrona! Petr Vacek spojil svou chuť pomáhat druhým s prací pro Letního domu už před mnoha lety. To ještě vedli Letní dům Jiří a Lucie Kokrdovi. Petr Vacek se nakonec stal členem správní rady Letního domu a podílí se pravidelně i na jeho finanční podpoře. 

V půl druhé odpoledne, toho významného sobotního dne, se Petr začal svou práci u jednoho ze stolů Tvořivých dílen. V nich si děti krompašského dětského domova chystaly a vyráběly novoroční přáníčka spolu s ozdobami na stromeček. U jednoho stolu také tavily a lily do vody olovo. Bylo to velké dobrodružství, které učarovalo především chlapcům. V další Tvořivé dílně děti zpracovávaly z včelího vosku svíčky. Hned u vedlejšího stolu pak další skupina vyráběla ozdoby z drátků a drátů. 

Čas u společného díla rychle utíkal. Po dvou hodinách Petr Vacek pozval všechny do místní tělocvičny. Tady měl na starost úlohu moderátora bohatého programu, připraveného obyvateli dětského domova spolu s vychovateli a vychovatelkami. Samosebou, v Krompachu jsou teď v kurzu mažoretky v pestrých úborech a nezbytnými hůlkami. Snad proto, že v osazenstvu domova převažují děvčata. Jejich vystoupení s hudbou provokovala přítomné k neustálému vytleskávání. Tleskalo se a tleskalo. Až maňásková pohádka O koblížkovi, kterou předvedly také místní děti, vnesla do sálu trochu ztišení. 

V horách, které krompašský dětský domov obklopují, se smráká v tuto adventní dobu velmi brzy. Za dveřmi domova, navzdory tmě a zimě, čekala početná skupina místních obyvatel, kteří dorazili na teplý čaj, na "jednohubky" a taky na skvělé cukroví. Zajištění dobrot i nápojů v tu dobu už mělo v plné režii SODEXO - osvědčená skupina zaměstnanců této firmy, kteří do Krompachu zajíždějí už řadu let. 

Za zvuku zvonů z reproduktoru se nejdříve rozsvítil vysoký smrk na nádvoří a pak už zazněly z úst dětí první tóny koled. Slovem je opět provázel Petr Vacek, který na závěr uvedl i ohnivou show skupiny Fireshow JBC. Sousedé a známi si celou akci před dětským domovem moc pochvalovali. Nejen proto, že si na své přišly jejich žaludky, ale že si také z plných plic s dětmi zazpívali. 

Nu a pak už přišel dlouho očekávaný večer! Podmínkou vstupu do jídelny, vyzdobené jako nebe pruhy modře batikované látky, bylo andělské  - tedy bílé oblečení. Žel, ne všichni měli na zádech křídla. Naštěstí tohle krompašské nebe bylo otevřeno i "hříšníkům" bez křídel. Zpravidla šlo o muže. Jako by se jim na jejich široká ramena křídla ne a ne vejít! Zato děti, děti křídla měly, do jednoho!

A zase zněla hudba a k ní tanec se světly a také proslovy těch, kteří měli na uspořádání dvacáté úspěšné "Andělské" svůj podíl. Oči dětí a možná i oči dospělých prozrazovaly, co je však na "nebeském" večeru to nejdůležitější. SODEXO vedlo! Byl čas vrhnout se ke stolům. A bylo si na nich z čeho vybírat! Řízečky, sýry, šunka od kosti, saláty, zeleninové, salát bramborový a salát s těstovinou, salámy s klobásami, bramborové placičky a krutóny. Sladké části večeře předcházela znovu hudba. Není divu, že se většina přítomných cítila v krompašské jídelně opravdu jako v nebi.

Čas byl však neúprosný. Petr Vacek se převlékl z nebeských šatů zpátky do svého "civilu". Bylo nutno nastoupit cestu zpět. Nastalo loučení a děti stejně jako někteří dospělí nechtěli Petra Vacka pustit. Bylo jim s ním dobře a moc dobře věděli, že se s ním hned tak neuvidí. A tak Petr musel nakonec slíbit, že se v Krompachu zase někdy ukáže. 

Pro děti sobotní slavnostní hostinou "Andělská" ještě neskončila. Na neděli mělo pro ně přichystáno Divadlo RADAR seciální představení s Pověstmi pro štěstí. Pracovnice a pracovníci Letního domu se pak po poledni vydali na zpáteční cestu do Prahy. Jak bylo dobře, že je do města odvezlo auto s velkým nápisem Letní dům, které už řadu let poskytuje společnost ARVAL.

Nu a zbývá poděkovat nejen Petru Vackovi za dobře odvedené dílo. Poděkování patří i všem ostatním. Těm, kteří v Letním domě celou akci připravovali a pak i s dobrovolníky uskutečnili. Pochvalu si zaslouží skvělá spolupráce s paní ředitelkou dětského domova i s vychovatelkami a vychovateli, stejně jako dobré jídlo s nápoji, připravené společnosti SODEXO.

Kromě děkování je na místě vyslovit závěrem i přání. Je důležité a míří k dětem krompašského dětského domova. Ať se splní Vaše nejtajnější sny a přání. Skoro totiž tušíme o čem jsou a jejich splnění by si všichni, kteří přišli na dvacátou Andělskou slavnost, určitě přáli.

 

 


Česky English

 

Přihlašte se k odběru
novinek z Letního domu

http://www.darujspravne.cz/seznam-organizaci/proj_367/

clensky-crdm-banner.gif

banner2-180x50.png

bile logo clenstvi AVPO.jpg

 Logo OPZ barevné.jpg

patička Letní dům