Drobečková navigace

O nás > Novinky > Ještě k Dobročinnému bazaru

Ještě k Dobročinnému bazaruDatum konání:
14.5.2019

Tři týdny intenzivních příprav vyvrcholily rozložením stánků a stolů na Nám. Míru v Praze 2. Haldy oblečení, kupy knížek, krabice a tašky porcelánu, skla, bižutérie a bot...se najednou na velké ploše náměstí zdály jako by mnohem menší. Ovšem ti, kteří všechno z aut odnosili na stoly pod stany, vědí o hromadách nejen materiálu, ale i spoustě práce své.

Své o každém kousku oblečení věděla asi nejvíc koordinátorka přípravy Dobročinného bazaru Jana Dohnalová. "Ještě že jsem měla k dispozici nadšence - dobrovolníky, stejně jako spolupracovnice z Letního domu, kteří mi pomáhaly třídit, skládat a rovnat zboží do krabic a pytlů často až do pozdních večerních hodin." Zaměstnaneckými sbírkami bazar podpořili nejen individuální dárci, ale i zaměstnanci firem Merck, Sodexo, CHEP, Perfetti van Melle Czech Republic, Accenture, Zařízení služeb pro MV ČR, Nadačního fondu Albert, mateřské školy Elijáš, 1. lékařské fakulty UK a Městské části Praha 2 . 

Kolektiv pracovníků Letního domu letos už potřetí vsadil na organizační schopnosti jejich kolegyně Martiny Veselé. Závoz zboží, stavění zapůjčených stanů a stolů, příprava ozvučení, nástupy dobrovolníků - vše šlo jako jako na drátku.

Samosebou, na místě je důležitá otázka: K čemu všechno to snažení?

Už sám název akce - Dobročinný bazar mnohé napovídá. Nákupem oblečení, knih, hraček a věcí do domácnosti byli podpořeni děti i mladí lidé ohrožení sociálním vyloučením.

„Děti a mladí lidé bez stabilního rodinného zázemí mají vstup do společnosti značně ztížený a právě od toho je tu Letní dům, aby jim byl na jejich cestě dlouhodobou oporou,“ osvětluje ředitel Letního domu Jan Bárta a dodává: „Z výtěžku akce můžeme uhradit individuální práci s dětmi. Například formou terapie, doprovázení nebo sociálně-terapeutických pobytů.“

Náměstí před kostelem svaté Ludmily se začalo plnit lidmi. I když oficiálně začala akce přesně v 10:00 hod., řada nakupujících, se k výběru zboží rozhodla mnohem dříve. Není divu! Takový výhodný nákup cestou přes náměstí Míru do práce, se nenaskytne každý den. Pracovníci Letního domu rádi takovému zájmu, převážně ženské části populace, vyšli vstříc. Dobročinný bazar se rozjel naplno. Pod stanem uprostřed náměstí se k zpříjemnění atmosféry střídaly v hudební produkci různé skupiny i sóloví zpěváci. A neodradila je ani radikální proměna počasí v odpoledních hodinách. To už se na náměstí také objevil herec Petr Vacek s Denisou Pfauserovou  a řadou dalších herců. I jejich oblečení bylo na prodej. Mělo svůj vlastní speciální věšák s ramínky a jmenovkami. 

Kolem třetí odpoledne začalo tradiční nalévání polévky, kterou Petr Vacek s podporou restaurace U Bulínů připravil. O rajskou polévku byl zájem. V úhrnu za ni dárci zaplatili ve prospěch Dobročinného bazaru 4 999,-.Petr Vacek nenabízel kolemjdoucím jen polévku. Převzal i roli moderátora celého odpoledního prodeje. 

Nakupující i prodávající přišla také pozdravit místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija a na pár chvil se přidala k prodávajícím. "Vážím si toho, co pro lidi a především děti Letní dům dělá a jsem ráda, že jsme mohli tuto akci podpořit i vlastním sběrem oblečení mezi zaměstnanci Městské části Praha 2." řekla novinářům za improvizovaným pultem se zbožím.

Déšť kolem čtvrté hodiny vnesl do atmosféry zklamání jen na chvíli. Ti nejbázlivější a nejzimomřivější se na chvíli schovali do autobusu Uličník, který zde pro děti připravila společnost R- Mosty. Ne nadlouho. Nakonec se zase slunce prodralo mraky a prodej zboží se uzavřel podle plánu. Bourání stanů a úklid materiálu proběhl díky pracovníkům Letního domu i dobrovolníkům se stejnou profesionální bravurou jako ranní příprava.

Aktivní účast zaměstnanců Letního domu i dobrovolníků, navzdory odpolednímu dešti a chladnému počasí přinesla užitek. "Mám velkou radost, že jsme společně zvládli další ročník bazaru a déšť - nedéšť, vítr - nevítr vybrali 122.081 Kč," vzkázala svým spolupracovníkům druhý den Martina Veselá, která nesla za pořádání Dobročinného bazaru největší díl odpovědnosti. 

Nu, a protože jsem byl při tom, rád bych poděkoval nejen samotným dárcům, ale i všem, kteří na akci měli svůj podíl. Opravdu si to zaslouží.

 

 

 


Česky English

 

Přihlašte se k odběru
novinek z Letního domu

http://www.darujspravne.cz/seznam-organizaci/proj_367/

clensky-crdm-banner.gif

banner2-180x50.png

bile logo clenstvi AVPO.jpg

stažený soubor.jpg

patička Letní dům